Michał Boym przybył do Ayutthayi, stolicy państwa o tej samej nazwie w styczniu 1658 roku w drodze powrotnej z Europy do Chin i pozostawał mniej więcej do maja tego samego roku. Ayutthaya - obecnie Tajlandia - była wówczas jedną z najpotężniejszych potęg morskich w regionie.
Michał Boym przybył do Ayutthayi, stolicy państwa o tej samej nazwie w styczniu 1658 roku w drodze powrotnej z Europy do Chin i pozostawał mniej więcej do maja tego samego roku. Ayutthaya - obecnie Tajlandia - była wówczas jedną z najpotężniejszych potęg morskich w regionie, stając się głównym ośrodkiem handlowym i gospodarczym Azji Południowo-Wschodniej. Dobrobyt przyciągnął do królestwa ludzi różnych ras i religii. Jedną z pierwszych grup cudzoziemców, którzy osiedlili się w Ayutthaya, byli chińscy kupcy zamorscy. Później pojawili się kolejni obcokrajowcy o coraz bardziej zróżnicowanym pochodzeniu. Starożytne mapy wykonane przez Europejczyków wskazywały obce społeczności na południu wyspy. Zidentyfikowali oni miejsca, które służyły jako rezydencje, miejsca kultu i fabryki Japończyków, Malajów, Monów, Wietnamczyków, Chińczyków, Portugalczyków i Holendrów. Pierwsi jezuici przybyli w 1626 roku, budując wkrótce potem nad rzeką Chao Phraya kościół i misję Św. Pawła. Nieopodal został wybudowany kościół Dominikanów pod wezwaniem Św. Piotra. Ta część miasta zyskała nazwę Osady Portugalskiej. Po drugiej stronie rzeki znajdowała się osada Japończyków, z których wielu było chrześcijanami, którzy uciekli od prześladowań w swym kraju przez ówczesny Szogunat Edo po powstaniu na wyspie Shimabara w 1638 roku.
Szacuje się, że do 1600 r. Ayutthaya liczyła około 300 000 mieszkańców, a około 1700 r. jej populacja mogła osiągnąć 1 000 000, co uczyniło ją jednym z największych miast na świecie w tamtym czasie, kiedy to była nazywana "Wenecją Wschodu". Było to więcej niż w Paryżu i Rzymie razem wziętymi.
zapraszamy na nasz facebookowy fanpage: (1) Facebook